Opowiadania grupowe - forum Depesza

Opowiadania grupowe

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2017-07-02 18:28:57

Arbalester
Szeryf Depeszy
Windows 7Chrome 59.0.3071.115

FAQ

Jak działa to forum?
Każdy wątek przedstawia inną fabułę. Pieczę nad każdą historią sprawuje założyciel wątku. Świat i postacie występujące w wątkach można odpowiednio rozbudowywać w osobnych tematach - takich jak NPC, historie poboczne itp.

Czy mam się gdzieś zgłaszać, jeśli chcę dołączyć do wątku?
Nie. Patrzysz, czego wymaga autor wątku i się do tego po prostu stosujesz. Jeśli już masz pomysł na postać, dobrze jest skontaktować się z pozostałymi chętnymi na czacie lub prywatnie, aby dogadać szczegóły i przepleść wątki pomiędzy postaciami.

Czy mogę dołączyć do wątku, jeśli zaczęto już w nim pisać?
Wystarczy zapytać autora. Zazwyczaj tak.

Co to jest KP?
KP to "Karta Postaci", w której zawierasz podstawowe dane, tj. imię, nazwisko, wiek, a także pozostałe: charakter, wygląd (raczej poza obrazkiem nie trzeba nic dodatkowo pisać, chyba że cechy, których nie widać) czy znajomości/powiązania.

W jakiej formie robimy KP?
Precyzuje to zazwyczaj autor wątku. Jeśli nie, oznacza to dowolność (w formie opisu czy opowiadania - jak ci się podoba). Weź jednak pod uwagę, że pozostali muszą wiedzieć pewne rzeczy o twojej postaci, jeśli ma ona przeprowadzać z nimi interakcje. Jeśli autor wątku nie wymaga "KP piguły", to staraj się nie rzucać suchych faktów czy totalnie zbędnych "ciekawostek", których nawet później nie wykorzystasz w fabule - nie nakreśla to zbyt dobrze charakteru postaci, a to on liczy się najbardziej.

Na jakiej zasadzie działają odpisy?
Pierwszy post, rozpoczynający, pisze autor wątku. Następnie kolejność jest dowolna - kto ma akurat wenę, czas, chęci, ten pisze. Ważne jest, aby na początku każdy napisał post swoją postacią. Później kolejność może się zatrzeć, czasem ktoś może chcieć napisać wcześniej, niż by wypadała jego runda - jest to dozwolone, jeśli tylko pozostali się zgadzają i nie psuje im to planów. Autor wątku tworzy ogólną fabułę, ale w kwestii wszystkich członków wątku leży, aby dbać o jej ciągłość. Wszelkie nowe pomysły są mile widziane - czy to na własną postać czy na jakieś wydarzenie. Dobrze jest o tym pisać publicznie, ale można też dogadywać pewne rzeczy sekretnie, by zaskoczyć pozostałych - wszystko powinno się jednak ustalać z autorem wątku, by nie naruszyć jego wizji w niechciany sposób.
Poza tym nie piszemy postów na jedną wypowiedź lub dwie linijki opisu. Przyłóż się, by twój post wnosił coś do fabuły (ogólnej czy nakreślającej twoją postać), a nie był jedynie zaakcentowaniem obecności twojej postaci w pomieszczeniu. Nie dajemy sztywnych reguł "jedna strona A4 w Wordzie czcionką Arial rozmiar 11", bo to odbiera przyjemność i nastawia sceptycznie. Po prostu - jakość. Nie ilość nabitych postów :)

Na jakiej zasadzie piszemy dialogi?
Nie kierujemy się zasadą "mogę pisać wypowiedzi tylko swojej postaci". To nieziemsko utrudnia napisanie porządnego postu, jest drażniące na dłuższą metę i wprowadza chaos. Możesz spokojnie wplatać wypowiedzi cudzych postaci, jednak biorąc oczywiście dokładnie pod uwagę, jakie są i co mogłyby powiedzieć - jeśli autor postaci stwierdzi, że dana wypowiedź nie pasuje do niej, masz obowiązek odpowiednio to zmienić. Jeśli z kolei masz wątpliwości, najlepiej wcześniej dogadać się z inną osobą i ustalić mniej więcej tok rozmowy lub zwyczajnie razem z nią wymienić dialogi na własną rękę.

Jak mam założyć nowy wątek?
Najlepiej najpierw upewnić się na czacie, że będą chętni na dany pomysł. Później w odpowiedniej kategorii tworzysz nowy wątek i ustalasz w nim rzeczy takie jak:

  • realia

  • fabuła

  • czas (ramy czasowe, epoka)

  • forma KP

  • ilość osób i ew. potrzebne postacie*

  • ew. dodatkowy regulamin

* precyzuj ich rolę, jeśli to konieczne, np. matka, urzędnik, przyjaciółka, ale nie wciskaj ludziom już na siłę, jaki ma być ich charakter - nie jest to przyjemne być ograniczanym, a jeśli najdrobniejsze szczegóły ustalasz sam/a, to możesz założyć opowiadanie indywidualne. Oczywiście gdy ktoś się zgłosi na daną rolę, możesz się z nim dogadać na spokojnie, jakie masz oczekiwania i zapatrywania na postać oraz jej historię - daj mu po prostu swobodę zmiany tego w razie potrzeby.


2tlGTsD
"Art, the ability to make it, gives meaning to sadness in a way that many aren’t able to experience.”

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
bmzawisza - ulvbjornhirde - pawiaimy - dragonsfamily - woodstock